Mariánské lázně

Jedny z nejznámějších a nejstarších lázeňských měst v ČR jsou Mariánské lázně. Leží v západních Čechách, v Karlovarském kraji, v okrese Cheb. Je nasnadě podotknout, že tento kraj je proslulý právě svým lázeňstvím a je vyhledáván nejen českou klientelou, ale i sousedy z Německa a v neposlední řadě hosty z bývalého Sovětského svazu. Ti v současné době zastupují značnou část místních návštěvníků. Ale najdeme se zde i s Turky a obyvateli celé Evropy a části Asie.

img_0373

Historie lázní začala již roku 1197, kdy v místních bažinách nechal šlechtic Hroznata vystavět klášter, kde mniši odpařováním místních pramenů získávali sůl, která se později prodávala jako projímadlo. Lázeňství zde ale začalo až za vlády Marie Terezie, kdy se analyzovaly prameny.

O první doložené léčebné pokusy se zasloužil Johann Josef Nehr, který přesvědčil opata s několika mnichy, aby podstoupili léčebnou kůru. Zjistil, že místní voda podávána po malém množství upravila trávení, zlepšila klid spánku a podpořila chuť k jídlu. V roce 1786 klášter bojoval o získání potřebných povolení ke stavbě první lázeňské budovy, úspěšně.

Do lázní se dostanete autem, autobusem i vlakem. Je položeno na strategické trati Plzeň – Cheb, silniční spojení v současnosti vede po krásně upravené cestě od D5 směr Karlovy Vary, spojení autobusem je přímo z Prahy.

img_0338

V současnosti je v Mariánských lázních je velké množství lázeňských domů, penzionů a hotelů. Vyjmenovávat je zde nebudu, bylo by to nekonečné čtení. Kvalita je na vysoké úrovni a služeb nepočítaje.

Místní léčebné kůry jsou hlavně zaměřeny na využití přírodního kysličníku uhličitého, který je považován za místní přírodní bohatství. Najdete zde i kůry, které jsou možné jen v místních podmínkách. Hlavní část léčby je zaměřena na nemoci pohybového ústrojí, nemoci ledvin a močových cest, dýchací potíže, metabolická, onkologická a gynekologická onemocnění a nemoci trávicího ústrojí.

K léčení se využívají místní minerální vody. Nalézá se zde na 40 pramenů minerálních vod. Jde o různorodé složení vod, kde každý pramen má své identické složení. Vyznačují se i vysokým obsahem železa. Z nejznámějších pramenů uvádím Lesní, Křížový, Rudolfův. Karolínin, Ambrožův, Ferdinandův a Mariin pramen. Posledně jmenovaný dal lázním i název.

Dále je využíváno místní klima, kde kombinace vysoké nadmořské výšky, čistého ovzduší a hustému zalesnění pomáhá ke zlepšení zdravotního stavu a nastavení klidu. Při procedurách se využívají i peloidy, což je upravená slatina a rašelina pro lázeňské účely.

Pobyty jsou zde možné využít jak formou samoplátce, tak na základě komplexní lázeňské péče.

Jak jsem již psal, místní lázně překvapí kvalitou a propracovaností svých služeb. Při příjezdu na ubytování se mne ihned ujmula recepční, která seznámila s pobytem, vysvětlila, co kdy a kde mám absolvovat při nástupu do léčby. Poté požádala portýra, aby mne dovedl na pokoj a odvezl tam i má zavazadla. Pokoj byl krásně připraven, na každém pokoji připraveny čisté ručníky a osušky. Pokoj vybaven jednoduše, ale velice prakticky. Na každém pokoji vlastní sociální zařízení. Součástí vybavení je telefon, bar a TV.

Procedury naplánuje lékař, při vstupní prohlídce na základě diagnózy. Pak už jen zbývá užívat si pobytu. Na zpříjemnění je zde jak sportovní vyžití – golfem počínaje a bobovou dráhou konče. V létě se dá využít místní koupaliště, ale i lesy k procházkám, krajina zde fascinující. Ve městě je i rekreační letiště, kde je možnost zakoupení letů nad městem.

img_0349img_0366

Večer vás potěší velké množství restaurací, barů, vinárniček a kaváren, v mnoha z nich i se živou hudbou. Nezapomenutelný zážitek je ze zpívající fontány. Ta je nejkrásnější v noci, kdy její součástí je nejen malebná hudba, ale i krásné osvětlení.

Nezbývá, než toto místo pro léčbu svých neduhů využít a krásně si užít služeb místních zaměstnanců. Pro majitele ZTP ale mám jeden špatný poznatek. Nemáte zde k dispozici možnost parkování bez placení poplatků.

( v textu použity zdroje internet, stránky Mariánských lázní)

(jr, foto kr)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*