Lázně Jeseník

Lázně logo

Dnes Vám chceme představit unikátní léčebné lázně, které se nachází na našem území. Jedná se o malebné zařízení v nejsevernějším cípu Olomouckého kraje – Jeseník

Lázně logo
Lázně logo

Priessnitzovy léčebné lázně

v Jeseníku leží uprostřed nedotčené přírody Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Ve svém názvu nesou jméno svého zakladatele Vincenze Priessnitze a jsou vůbec prvním vodoléčebným ústavem světa. Už při první návštěvě na Vás zapůsobí jejich charismatické genius loci, výhledy na hřebeny Jeseníků či jedinečné Sanatorium Priessnitz.

Tajemství zdraví,

které si na Gräfenberk jezdili zlepšovat králové i vévodové, najdete v pramenité horské vodě, energeticky silných místech a čistém ovzduší, které je obohaceno vzácným výskytem biogenních prvků. Unikátní klima pozitivně působí především na onemocnění dýchacích cest, štítné žlázy i psychických poruch. Světovou raritou lázní je Balneopark Vincenze Priessnitze, speciální „vodní zahrada“, v niž se můžete brodit potůčky, vyzkoušet Priessnitzovy lavičky nebo skotské střiky.

Hydroterapie neboli vodoléčba

patří k nejstarším léčebným metodám. Jejích blahodárných účinků na organismus využívali starověcí Egypťané, Peršané, Řekové, samozřejmě i Římané. Koupání v pramenité vodě předepisoval i Hippokrates. Středověk na zázračné působení pramenité vody na organismus pozapomněl. Její sílu objevil až po několika staletích jesenický rodák  Vincenz Priessnitz.

Vincenz byl obyčejný kluk, který své školní povinnosti musel zvládat současně vedle těžké práce v zemědělství. Avšak svým neobyčejným vnímáním dějů v přírodě znovuobjevil léčivou sílu pramenité vody a postavil základy přírodnímu léčitelství a moderní hydroterapii.

Na počátku 20. let 19. století přestavil rodný dům na Gräfenberku na malý vodoléčebný ústav. Postupně zbudoval lázně, kam se sjížděli lidé z celé Evropy i ze zámoří. Z chudé horské osady vyrostlo vyhledávané lázeňské místo a obyčejný kluk se stal uznávaným léčitelem, který byl v roce 1846 vyznamenán císařskou Velkou zlatou občanskou medailí I. třídy. Podle jeho vzoru vznikaly vodoléčebné ústavy po celé Evropě, ještě za Priessnitzova života vyšlo na dvě stě knih a brožur věnovaných jeho vodoléčebné metodě.

Navštivte jesenické lázně

v rámci péče hrazené pojišťovnou, nebo neváhejte využít zajímavých pobytových balíčků. Objevíte tak neskonalou sílu dědictví velikána přírodního léčitelství.

V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, onkologické, poruch látkové výměny, duševní a kožní. K léčbě je využíváno, jak již bylo popsáno, čistého vzduchu, který sem proudí až od Severního moře a místní pramenité vody. Jsou indikovány jak dospělým pacientům, tak i dětem. Pro děti je dostupná i lázeňská škola, aby jejich vyčlenění ze školy nebylo tolik výrazné.

Pro dospělé

je k dispozici několik lázeňských domů, které jsou vybaveny moderním nábytkem, většina má k dispozici televizi, telefon, chladničku a wifi síť. Takto vybaveny nejsou pouze dva lázeňské domy.

Procedury

jsou poskytovány v moderně zrekonstruovaných prostorách, poskytovány na světové úrovni a personál se k návštěvníkům chová velice vstřícně a opravdu profesionálně.

Jedná se o lázně, které se vyplatí navštívit v kterékoli roční době, protože vždy najdete krásné prostředí, pohodu, klid. V létě využijete nádherné turistické stezky, které vás provedou skoro po celém Jeseníku, zavedou vás do malebných míst, kde je za krásného počasí vidět až daleko do polského vnitrozemí, pokud se vydáte na nedaleký Praděd, zase pro změnu můžete vidět až k Šumavě na opačný konec naší republiky. Na podzim vás zase uchvátí krásnou scenérií žloutnoucího listí, krajina se vybarví do podzimních barev a zase ukáže nové krásy. V zimě se na vás přichystá příroda spoustou sněhu, a protože se jedná o horské lázně, tak si užijete jak běžeckých, tak i sjezdových tratí. No a na jaře Vás obklopí vůně květů a a probouzející se přírody.

No a pokud vám nebude přát počasí, je zde mnoho kulturních možností v lázeňském domě Priesnitz a jeho těsném okolí, najdete zde kavárničky, obchůdky a restaurace, je zde i diskotéka, divadelní sál.

Ze své vlastní zkušenosti mohu lázně doporučit, jen je třeba počítat s trochou námahy, protože jednotlivé léčebné domy jsou od sebe vzdáleny sice několik stovek metrů, ale vše v kopcovitém terénu. To však nevylučuje, že si po chvilce na tuto skutečnost přivyknete a nakonec se sem velice rádi vrátíte.

Pokud se pro tyto lázně rozhodnete, můžete využít jak léčbu příspěvkovou, tak i jako samoplátci.

Za náš tým přejeme příjemný pobyt.

(jr+web lázní)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*