Termální lázně Velké Losiny

Když zavítáte do severní části Moravy, 9 km za město Šumperk, naleznete se ve velice malebných, maličkých lázní Velké Losiny. První písemný záznam o obci je z roku 1296. První zmínka o lázeňství je z roku 1562, kdy Jan mladší ze Žerotína postavil nový lázeňský dům k ubytování hostů vedle staré dřevěné lázeňské budovy.

V 17. století, době třicetileté války a čarodějnických procesů zaznamenávají lázně stagnaci. V této době slouží jen pro potřeby místních obyvatel. Procesy s čarodějnicemi si vyžádaly dokonce dvě oběti z lázeňských zaměstnanců.

Další velký rozvoj lázeňství datujeme na druhou polovinu 19. století, V této době zde byl vybudovaný dvoupatrový šestnáctistranný bazén a vznikla současná koncepce lázeňského parku. V 80. a 90. letech minulého století byly lázně využívány hlavně jako dětské, ale bylo zde vyčleněno i několik budov k léčení dospělých.

K léčení využívají množství sirných termálních pramenů, které pramení až v hloubce 1000 m. Právě hloubka jim dává nejen složení, ale hlavně udává jejich teplotu 36-37 st. Celsia. Mluvíme o zcela přírodní, prosté, léčivé, minerální, uhličito-sodné, jemně radioaktivní vodě s blahodárnými účinky na lidský organismus. Tímto složením jde o unikátní vodu v České republice. Obsah síry je 6,37 mg/l. Převyšuje všechny sirné vody, protože běžně se vyskytuje 1 mg/l. Tato dvojmocná síra se do 15 minut vstřebává do lidského organismu a dokonce je jí po této době můžeme prokázat v krvi. Voda obsahuje sirovodík, známý specifickým pachem (připomíná zkažená vejce), ale jeho obsah není tak vysoký, aby dráždil sliznice a způsoboval dechové potíže.

Voda se využívá nejen k lázeňství, alesoučászí komplexu je i termánlní venkovní bazén, který díky teplé vodě funguje celoročně. Musíme ale upozornit jen pro silné nátury, protože vzhledem k nadmořské výšce, z bazénu člověk vystupuje přímo do sněhové nadílky a poměrně nízké teploty. Kombinace však blahodárně působí na lidský organismus, hlavně kardiosystém.

Hlavní budovou lázní je hotel Eliška. Zde je vše pod jednou střechou. Naleznete zde recepci, kompletní balneo provoz, 2 restaurace, kavárnu, tělocvičnu, termální krytý bazén, pokoje k ubytování a to jedno i dvojlůžkové. Pro náročné nechybí i několik apartmánů. Věřící ocení i místní přítomnost kaple. Nachází zde i konferenční sál.

Další ubytování ve vile Gazárce, kde se nachází pouze ubytování, ale jedná se kompletně nově zrekonstruovanou vilu, sanatorium Šárka – zde dříve léčili děti postižené obrnou, nyní nabízí také služby pod jednou střechou. Vše od r. 2012, kdy byla zcela rekonstruována. Najdete zde taktéž ubytování, recepci a ordinace lékařů.

Nejmladším pavilonem je Chaloupka. Ten připomíná perníkovou chaloupku a je určen pro nejmladší klienty s doprovodem rodičů.

Poslední budovou určenou k léčebným účelům je dům Božena. Tento byl původně určen dětem s astmatem. V současné době probíhá rozsáhlou rekonstrukcí a je dočasně uzavřený . K lázeňskému komplexu ještě patří vila Knížecí, kde se nachází vedení lázní a škola pro ubytované děti.

Lázně jsou určeny pro následující nemoce:

● Pohybového aparátu léčba má prokazatelný vliv na léčbu bolestí zad, kloubů, při léčení degenerativních, funkčních a revmatologických potíží.

● Kožní jedná se zejména o lupénku, atopický i chronický ekzém a další kožní problémy.

● Neurologické jedná se hlavně o nemoci obvodových nervů s vazbou na pohybový aparát, stavy po zánětech centrálního nervstva, po mozkových příhodách, po operacích mozku a míchy, roztroušenou sklerózu a Parkinsonovu nemoc

● Oběhové nemoci oběhového systému, tlaku krve, srdce a cév

● Onkologické v remisi následná péče pro pacienty po prodělané onkologické léčbě

Městečku vévodí místní zámek s arkádami a krásným parkem. Jeho zřizovatelem je rod pánů ze Žerotína, kteří jej postavili v pozdně renesančním stylu se znaky nastupujícího baroka. Zámek je významně spojen s čarodějnickými procesy, kde za oběť inkvizice padlo 56 lidí. V přilehlém parku se nalézá mnoho vzácných druhů dřevin.

Ruční papírna – připomínána se svojí první průsvitkou funguje již roku 1592. Papír se zde celou historii papírny vyrábí tradičním ručním zpracováním. Součástí papírny je i muzeum papíru, kde je přiblížený vznik a vývoj jeho výroby. Jedná se poslední papírenskou manufakturu v celé Evropě. Papírna usiluje o zařazení do dědictví UNESCO.

V okolí Velkých Losin se nalézá několik krajinných zajímavostí. Je zde možno nalézt několik nalezišť volných drahokamů, polodrahokamů. Nejznámější je naleziště Českých granátů. Ale nepočítejte, že muž najde drahokamy na náhrdelník manželce, když půjde po poli. Nenalezne jej ani přímo na granátové skále. Zde je možné při troše štěstí nalézt několik zvětralých, tmavě černých kousků tohoto pokladu. Jinak najdete jen hnědé až rezavé kousky.

Nezbývá než popřát krásné léčení a hlavně následné zlepšení zdravotního stavu.

(jr, jas)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*