Změny v roce 2019 (1) Navýšení důchodů

Ilustrační foto

Stejně jako v předchozích letech přinese i rok 2019 v oblasti práce a sociálních věcí řadu změn. My vás o nich budeme informovat v rubrice „Změny v roce 2019“. Nyní se budeme věnovat první části naší rubriky, kterou jsme pracovně nazvali navýšení důchodů.

Ke zvýšení základní výměry všech důchodů, dojde od 1.1.219.  Z aktuálních 9 % na 10 % průměrné mzdy (u důchodů přiznaných před 1. 1. 2019 bude náležet zvýšená základní výměra od splátky důchodu splatné v lednu 2019). Dojde tak ke zvýšení životní úrovně všech příjemců důchodů,jelikož všechny vyplácené i nově přiznané důchody budou zvýšeny o 1 % průměrné mzdy. Výrazněji se změna projeví u nižších důchodů, u kterých základní výměra tvoří větší část důchodu.

Jak to vychází v číslech?

  1. Základní výměra se zvyšuje o 570 Kč na 3 270 Kč.
  2.  Procentní výměra zvyšuje o 3,4 % procentní výměry, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje.

Důchody se tak zvýší v průměru o 900 korun. Zvýšení bezmála 3,5 milionu vyplácených důchodů provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)
automaticky, není nutné o ně žádat. O zvýšení důchodu bude všem příjemcům důchodu zasláno písemné oznámení od ČSSZ.

Jak dochází k výpočtům důchodů se dozvíte v průběhu ledna v jednom z následujících článků naší rubriky.

Zvýší se i dílčí důchody

Zvýšení se týká také tzv. dílčích důchodů K přiznání docházelo podle koordinačních nařzení EU nebo podle mezinárodních smluv o sociálním zabezpečení. U těchto důchodů se základní výměra vyplácená v dílčí výši zvyšuje pouze o poměrnou část tedy o 570 Kč (odpovídající poměru české doby pojištění vůči celkové době). Procentní výměra, která rovněž odpovídá příslušnému poměru, se zvýší o 3,4 % své hodnoty. Od lednové splátky 2019 se taktéž valorizují i vyplácené příplatky k důchodu přiznané podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb., o poskytování příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem, a příplatky podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich. Tyto příplatky se zvýší o 3,4 % celkové výše příplatku

ZDROJ : MPSV

(jas)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*