Úřady práce budou část příspěvku na živobytí vyplácet v poukázkách

Podle novely zákona o pomoci v hmotné nouzi musí Úřad práce ČR vyplácet část příspěvku na živobytí prostřednictvím poukázek. Změna se do zákona dostala poslaneckou iniciativou. Od prosince proto každý, kdo pobírá příspěvek na živobytí déle než šest měsíců dostávat část v poukázkách. Tato poslanecká změna získala účinnost od 1. června 2017, poprvé se proto bude povinně poukázkami část příspěvku na živobytí vyplácet už v prosinci 2017.

Příjemci příspěvku na živobytí dostanou část dávky vyplacenou ve formě poukázek k nákupu potravin, drogistického a dalšího základního zboží. Poukázky naopak nebude možné použít k nákupu tabákových výrobků nebo alkoholu. „My jsme při projednávání v Parlamentu upozorňovali na to, že se tato změna dotkne i zdravotně postižených spoluobčanů. Přesto byl návrh přijat,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

 

Změna se týká každého člověka, který pobírá příspěvek na živobytí déle než šest měsíců. V poukázkách se bude lidem vyplácet od 35 % do  65 % dávky. Úřad práce ČR poskytne příjemcům seznamy obchodníků, u kterých  poukázky na nákup uplatní a samozřejmě  informovat o termínech, ve kterých si mohou lidé moci poukázky vyzvednout.

 

Poměr vyplácených peněz vůči poukázkám je v zákonem stanoveném rozptylu. Daný rozptyl závisí na uvážení pracovníků Úřadu práce ČR. Pracovník má instrukce aby přihlížel k celé řadě faktorů – to znamená k situaci samotného příjemce dávky, jakým způsobem má možnosti efektivního využití poukázek v místě bydliště příjemce. Větší část dávky vyplacená v poukázkách bude využitá v místě, kde má pracovník ÚP ČR podezření, že příjemce nevyužije příspěvek k jeho účelu, což je  k zajištění základních životních potřeb.

(jas)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*