Od ledna zvýšení důchodů i valorizace

Valorizace důchodů bude od ledna příštího roku výrazně vyšší, než jsme tomu bývali zvyklí v minulých letech. Do zvýšení se totiž poprvé promítne polovina růstu reálných mezd v roce 2016. Do této chvíle byl růst mezd zohledňovaný pouze jednou třetinou. Důchody se tak zvýší v průměru o necelých 500 Kč.

 

Po zveřejnění údajů o červnové inflaci Českým statistickým úřadem jsou známy všechny údaje potřebné pro stanovení celkové valorizace. Důchody se zvýší o 4 %, což u průměrné penze představuje navýšení o 475 korun. „Jsem ráda, že se nám podařilo prosadit změny v zákoně tak, že díky tomu teď každoročně porostou důchody výrazněji. Důchodci si takové navýšení bezesporu zaslouží. Kdyby tato vláda opakovaně neměnila pravidla valorizace, průměrný důchod by se zvýšil o pouhých 234 korun,“ komentovala situaci ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

 

Celkové zvýšení důchodu se stanovuje ze dvou indexů. V plném rozsahu se zohledňuje meziroční růst cen mezi měsíci červen 2016 a červen 2017, který činil 2,3 %. Druhým indexem je růst reálných mezd v loňském roce. Ten činil 3,3 % a pro zvýšení důchodů je použitá polovina tohoto růstu, což po zaokrouhlení znamená 1,7 %. Přehled vývoje valorizace důchodů v letech 2008 až 2018 je znázorněn v uvedené tabulce níže pod textem.

 

Nový zvýhodněný mechanismus valorizace důchodů přinesla až novela zákona, která nabyla účinnost od 1. srpna 2017. Podle této novely je také zohledňován růst indexu životních nákladů domácností důchodců, který ale loni dosáhl pouze 2,1 %, a proto se ve valorizaci od ledna 2018 použije obecný index spotřebitelských cen ve výši 2,3 %. V případě, že by se  započítával  růst reálných mezd pouze z jedné třetiny, jako tomu bylo doposud, pak by důchody vzrostly o 3,4 %, což by u průměrného starobního důchodu znamenalo 410 korun.

 

Na základě údajů, které poskytuje ČSÚ se základní výměra důchodu k 1. lednu 2018 zvýší o 150 Kč na rovných 2 700 Kč. Ke stejnému datu se zvýší i procentní výměra důchodů, a to o 3,5 %.
Výdaje na valorizaci budou v roce 2018 činit 16,6 miliardy korun.

(jas)

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*