V ČR vzniknou centra první centra duševního zdraví

V reformě psychiatrické péče došlo k výraznému posunu. Ministerstvo zdravotnictví v pátek 23. března vyhlásilo Výzvu k předkládání žádostí o dotaci v rámci projektu Programu podpory center duševního zdraví. Dotace slouží  na vznik prvních pěti Center duševního zdraví (CDZ). Po dobu 18 měsíců půjde podpora z evropských finančních prostředků. Zahájení jejich činnosti předpokládáme v červenci tohoto roku. V průběhu příštího roku budou vypsány další výzvy na podporu vzniku 16 a posléze ještě 9 Center duševního zdraví. Do roku 2021 je v plánu vznik celkem 30 center. Sto dalších vznikne v následujících letech.

Podle ministyně jde o průlomové řešení v oblasti psychiatrie

Cílovou skupinou jsou pacienti s vážným duševním onemocněním, kteří jsou nejvíce ohroženi institucionalizací a vyloučením z běžné společnosti Jde o člověka , pracujícího v terénu. Vše se řeší i pro další skupiny pacientů, jako např. děti, starší osoby s duševním onemocněním nebo osoby se závislostí. „Dlouho se o reformě pouze hovořilo.  Dnes máme konečně první hmatatelný výsledek této práce, kterým je vznik Center duševního zdraví. Cílem je přesunout péči o duševně nemocné z nemocniční péče do jejich vlastního prostředí a pomoci jim vrátit se do běžného života,“ uvedl ministr zdravotinctví Adam Vojtěch Na přípravě reformy MZ spolupracuje se všemi zainteresovanými subjekty – s odbornouspolečností, pojišťovnami, kraji, obcemi, poskytovateli i uživateli. Pro naplňování jejích cílů je však klíčová komunikace s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Považuji toto za průlom v komunikaci problémů sociálně- zdravotního pomezí a v realizaci konkrétních kroků, které povedou ke zvýšení kvality péče o pacienta,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

K zahájení reformy je určena finanční podpora z Evropských investičních fondů v hodnotě 1 mld. Kč. Náklady na chod Center duševního zdraví budou po vyčerpání evropských finančních prostředků hrazené :

1)  z prostředků veřejného zdravotního pojištění

2) z prostředků na sociální služby

Probíhají také jednání s pojišťovnami. Počátkem roku 2018 byla mezi VZP a Ministerstvem zdravotnictví podepsána Prováděcí dohoda o vzniku a podpoře zdravotních služeb souvisejících s reformou psychiatrické péče.

ZDROJ : MPSV

(jas)

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*