Senát posvětil a prezident podepsal navýšení příspěvků na péči ve III. a IV. stupni závislosti.

Senát dnes schválil novelu zákona o sociálních službách, která velice podstatně navyšuje příspěvek na péči pro osoby ve III. a IV. stupni závislosti, které nevyužívají pobytové sociální služby. V nejvyšším IV. stupni (úplná závislost) se příspěvek zvýší ze stávajících 13 200 na 19 200 Kč. Pozměňovací návrh poslanců Romana Sklenáka a Aleny Gajdůškové (oba ČSSD) pak navyšuje příspěvek i ve III. stupni (těžká závislost), a to z 9 900 na 13 900 Kč u dětí .U dospělých  z 8 800 na 12 800 Kč.

Podpoříme neformální pečovatele

Podle ministryně práce sociálních věcí stárne populace, personální i lůžkové kapacity pobytových sociálních služeb  pomalu nestačí pokrýt zájem . „Navýšením příspěvku podpoříme právě ty neformální pečovatele, kteří 24 hodin denně a 7 dní v týdnu pečují doma o nejsložitější a nejtěžší případy ve III. a IV. stupni závislosti. Jsme přesvědčeni, že posilování neformální péče ukazuje  správný trend,“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). O často existenčních problémech lidí. Ti se rozhodli vzít na sebe břímě péče o osobu blízkou, se ví už nějakou dobu. Návrh na zvýšení těchto příspěvků proto připravila už vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Příslušný sněmovní tisk se však s koncem volebního období nestihl projednat. Díky senátorům za ČSSD v čele s již bohužel zesnulým senátorem Vladimírem Plačkem (ČSSD) získal návrh dostatečnou podporu.

„Zákon pomůže 85 tisícům lidí, kteří žijí na hranici chudoby. Tento návrh jim z ní usnadní cestu ven. Ráda bych také poděkovala senátorům, že se dnes přidali na stranu zdravotně postižených. Ti tento klíčový pozměňovací návrh ČSSD od začátku podporovali,“ dodala ministryně Maláčová. V roce 2030 bude zhruba čtvrtina obyvatelstva starší 65 let. V roce 2050 to bude už třetina obyvatelstva. Každý desátý pak bude starší než 85 let. Je tedy nepochybné, že počet klientů sociálních služeb bude stále narůstat a tuto potřebu nemohou pokrývat jen pobytové sociální služby.

Od poloviny letošního roku se dočkáme výrazné pomoci pro postižené i pečovatele ,jelikož prezident novelu podepsal.

ZDROJ: MPSV

(jas)

2 Komentáře

  1. Nechápu to,že osoba na ivalidním vozíčku je těžce zdravotně postížená sama si nic neudělá a je ve druhém stavu postížení.

    • Takových je víc bohužel písmena podle nichž jsou lidé posuzovaní mají nejasnou a tenkou hranici diagnóz. A pak to tak dopadá 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*