Kraje dostaly více než třičtvrtě milionu korun na růst platů pracovníků v sociálních službách

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová vyhověla žádosti Asociace krajů ČR. Kraje požadovaly dofinancování sektoru sociálních služeb v kontextu čtyřprocentního navyšování platů před koncem roku 2016.

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR poskytlo ze svého rozpočtu sociálním službám 823 milionů korun na platy a mzdy. Ministerstvo financí schválilo rozpočtové opatření k výplatě dotace až 6. října. Tedy těsně před uplynutím obvyklé 30 denní lhůty. „O dofinancování platů v sociálních službách jsme jednali s Asociací krajů ČR 1. září. Hned poté jsme rozhodli o uvolnění prostředků. Ministerstvo financí ale bohužel rozhodlo o uvolnění peněz až v tomto termínu,“ uvedla ministryně Marksová. Všechny kroky potřebné k urychlené výplatě finančních prostředků realizovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR v předstihu, takže kraje měly peníze na svých účtech během října. Dotace ze státního rozpočtu se určuje za účelem dokrytí osobních nákladů pro všechny sociální služby zařazené do sítě sociálních služeb v kraji.

 

V posledních třech letech Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR dofinancovalo platy a mzdy na sociální služby již několikrát. V říjnu 2014 šlo o dofinancování ve výši 335 milionů korun, v červenci 2015 v celkové výši 720 milionů. V dubnu 2016 dále  k dofinancování ve výši 350 milionů korun. V červenci 2016 putovalo na navýšení platů a mezd v sociálních službách celkem 270 milionů korun, celkové dofinancování v roce 2016 nakonec  dosáhlo výše 620 milionů korun. V roce 2017 sociální služby dofinancovali už v červnu částkou ve výši 1,16 miliardy korun.

 

Zdroj :MPSV

 

(jas)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*