Na dovolenou i s vozíčkem a přitom po vlastních kolech není sen, ale realita

V nedávné době se nám dostal do ruky článek o zcela novém bezbariérovém obytném automobilu Charley, který je možné si vypůjčit.

Za tímto jedinečným nápadem stojí brněnská nezisková organizace Opus Lacrimosa, ústav, který se věnuje pečujícím osobám.

Jaký je Charley z Brna?

Jedná se o individuálně projektovanou a na zakázku konstruovanou karoserii s robotizovanou převodovkou. K řízení vozidla stačí řidičský průkaz skupiny B. Hmotnost nepřesáhne 3500 kg. Právě kvůli hmotnosti museli ve výrobě použít i letecké materiály. Měly by zajistit dostatečnou pevnost podvozku a karoserie, dostatečné izolační vlastnosti při zachování maximální povolené hmotnosti. Byl to tuhý oříšek, ale konstruktérům se nakonec podařilo záměr splnit.

Vůz je schválený k přepravě jednoho cestujícího na velkém elektrickém vozíku, dalších dvou cestujících a jednoho řidiče. K dispozici v karavanu jsou celkem čtyři místa ke spaní. Je vybavený tak, že může stát celkem 48 hodin bez napojení na elektrickou síť, vodu i odpady.

Jak ukazuje přiložená grafika, ve vozidle je namontováno stropní závěsné pojízdné zvedací zařízení, které je navržené od vstupních dveří plošiny po celém vozidle tak, že je možné se na zařízení dostat jak na WC, tak i na sedalo řidiče. Najdeme zde výškově stavitelné lůžko pro vozíčkáře.

Hygienický kout je navržený tak, aby mohl být přítomný i asistent. Ve voze je WC, bidet, sprcha s teplou vodou. V létě potěší klimatizace, v zimě zase nezávislé topení. Ve výbavě neschází samostatný elektroagregát, GPS a satelitní internet. K dispozici je lednice, indukční vařič a zásobníky na pitnou, užitkovou a odpadní vodu. Pro vozíček je zde nástupní zdvihací plošina. Posádce je k dispozici i CB 10 vysílačka, takzvaný „kamion TIR kanál“.

Půjčování zajišťuje smluvní firma www.karavanemdosveta.cz, kde je pro zapůjčení domluveno, že jeden z pasažérů musí vlastnit průkaz ZTP či ZTP/P, řidičský průkaz skupiny „B“ starý minimálně tři roky a uhrazení částky za pronájem 1000,- Kč na den.

Nezbývá, než Vám popřát příjemné zážitky a bezpečné návraty domů.

(ve článku použity texty ředitele ústavu Leoše Fučíka)

(jr, jas, red)

4 Komentáře

    • Tak tohle bohužel moc poradit nedokážu. Ale záleží na tom, jestli máte řidiče, nebo jestli řídíte sám. Pokud jste s řidičem, není tak velký problém asi dojet busem, nebo vlastním autem do Brna a pak s karavanem vyzvednout vozíčkáře. Každopádně si myslím, že jako nápad je to super. A poradit mohu pouze jedno, kontaktujte půjčovnu, třeba to mají nějak promyšlené. (jr)

    • Požádali jsme výrobce, aby se k problému vyjádřil. Zde je jeho odpověď:
      Máme v plánu více vozů. Jakmile si budou moci dárci a dotační autority „osahat“ skutečný vůz a vidět zájem, doufáme, že bude snažší získat peníze. Pokud jde o přistavení vozu, počítáme s možností, že zájemce by si dohodl místo předání – převzetí i mimo Brno, Nejspíše ve svém bydlišti nebo na jiném místě (jedou-li třeba 2 různé rodiny). Příplatek za tuto službu činí pouze ujetý benzin a náklady cesty řidiče, který Charleyho přivezl. Pokud opravdu dostaneme slíbenou dotaci na vytvoření a udržení pracovního místa tohoto servisního řidiče, bude tento příplatek zcela symbolický. Stejným způsobem může být auto vráceno, ale je nutné zajistit přítomnost zástupce osoby, která si vůz půjčila při technickém přijetí vráceného vozu, o kterém se sepisuje protokol, v jakém stavu bylo vozidlo předáno. (jr)

  1. Ještě jedna informace, na červen je plánováno slavnostní předání vozidla do provozu, z této akce Vám přineseme zprávy a fotografie nového vozu. Pokud bude zájem, včas budeme informovat, kdy a kde se předání uskuteční. Je plánovaná i nějaká oslava a doprovodný program. Bude vítán každý, kdo má zájem. (jr)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*