MPSV představilo plány v oblasti LPS

Zefektivnit a zjednodušit činnost Lékařské posudkové služby (LPS), zatraktivnit a ohodnotit práci lékařů tak, aby byl dlouhodobě zajištěn dostatečný počet odborníků. To jsou hlavní cíle Ministerstva práce a sociálních věcí a České správy sociálního zabezpečení. Na společné tiskové konferenci byly představeny dlouhodobé i krátkodobé kroky, které by měly situaci v oblasti LPS zlepšit.
„Situace v LPS se zhoršuje stejnou mírou, jakou se zhoršuje i ve zdravotnictví a v jiných specializovaných oborech. Lékařem LPS se nemůže stát absolvent lékařských fakult. Lékaři, kteří k nám přicházejí, musí mít specializovanou způsobilost v klinických oborech a ti chybí i v řadě nemocnic nebo ambulancích. Proto naše opatření cílí i na větší atraktivitu nástavbového oboru LPS,“ vysvětlila Iva Merhautová, náměstkyně ministryně pro řízení sekce sociálně pojistných systémů.
Jedním z plánovaných opatření, které mají stabilizovat současnou situaci, je vedle organizačních
opatření, zapojení nové pozice asistenta posudkového lékaře. Ti by měli zvládnout vyřídit nezbytnou legislativu spojenou s posuzování zdravotního stavu pacientů. Lékaři by podle I. náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Roberta Baxy měli mít také samostatnou platovou stupnici v rámci služebního zákona.
„Obor státní služby LPS je jedním z oborů, ve kterém lze označit místa za klíčová a dosáhnout tak lepšího finančního ohodnocení lékařů. Naším cílem je docílit toho, aby posudkoví lékaři byli za svou práci ohodnoceni stejně, jako jejich kolegové, kteří jsou zaměstnaní na základě zákoníku práce,“ upozornil náměstek Baxa.
Podle jeho slov by mělo v blízké budoucnosti dojít také k většímu zapojení externích lékařů do procesu posuzování. Pomoci zjednodušit stávající systém má pomoci také reorganizace v rámci České správy
sociálního zabezpečení, kde vznikla zcela nová samostatná sekce LPS. Do budoucna se počítá se zavedením jednoduchého a jednotného tiskopisu, který budou lékaři LPS využívat, ale také s vybudováním nového resortního informačního systému LPS.
„Chceme ke změnám přistoupit koncepčně. Z dlouhodobého hlediska je potřeba připravit řadu legislativních změn, zefektivnit proces posuzování, zejména příspěvku na péči, revizí projdou i posudková kritéria. Inspiraci hledáme i v zahraničí. Jednáme ale také například s lékařskými fakultami o zajištění jednotné informace o posudkovém lékařství již v rámci pregraduálního vzdělávání lékařů a budeme usilovat i o srovnatelnost atestace s obecnou částí úřednické zkoušky, kterou vyžaduje služební zákon,“ doplnil pověřený ředitel ČSSZ Petr Hejduk. Resort MPSV vypracoval 423 000 posudků v roce 2016 pro střednictvím LPS ČSSZ a 21 516 posudků v odvolací agendě na MPSV. ČSSZ nyní má 388 služebních míst LPS, ale již nyní je jich část neobsazená.
Petr Habáň
tiskový mluvčí
Tuto koncepci nám slíbilo MPSV při našem prvním rozhovoru na téma LPS. Cíle se pomalu plní a my doufáme, že se práce vyplatila a posuzování opravdu bude jednodušší a mnohem kratší.
(jr)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*