Chráněné dílny od ledna 2018

Firmy zaměstnávající hendikepované lidi, dostanou od ledna 2018 více peněz. Definitivně to odsouhlasili poslanci. Státní příspěvek se má od příštího roku zvýšit o dva a půl tisíce korun. Dotace platí především pro chráněné dílny, které zajišťují práci zdravotně postiženým.

Navýšení vítá například Stanislav Bíza, který je majitelem chráněné dílny ve Starovičkách. „Je to dobrý krok. Stát musí myslet na to, že zaměstnáváme i lidi s těžším mentálním postižením, kteří si na sebe prostě nevydělají. O to je to pro nás potom složitější,“ poukázal Bíza, v jehož firmě nyní pracuje pětatřicet lidí.

Novela řeší také podle Bízy doposud zbytečně složitou administrativu. „Museli jsme zřizovat chráněná pracovní místa. Každého zaměstnance jsme museli řešit přes úřad práce. Než jsme někdy dostali všechna potřebná schválení, tak u nás ten člověk už třeba ani nepracoval,“ řekl Bíza.

Nově budou zaměstnavatelé žádat úřad práce o uznání na chráněném trhu práce. Odpadne jim tak složité papírování s každým pracovníkem zvlášť. Chráněná dílna Sansimon funguje například také ve Znojmě.

Navýšení příspěvku na zdravotně postižené souvisí s nárůstem minimální mzdy na dvanáct tisíc a dvě stě korun od ledna příštího roku. „Příspěvek proplatí zaměstnavatelům mzdu vynaloženou na zaměstnávání této ohrožené skupiny lidí,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Zdroj: Nový život

31 Komentáře

 1. Pracuji v chráněné dílně. Se zvýšením minimální mzdy jsme předpokládali,že se nám zvýší plat. Plat se skládá ze základů a prémii. Dnes nám vedení řeklo,že náš plat zůstává stejný,jen se zvýší základ a sníží prémie. O kolik se zvedá dotace na plat pracovníka?

  Děkuji za odpověď. Jarmila Čechová

  • Paní Jarmilo,
   zaměstnavatel vám musí vyplácet mzdu podle vašeho zařazení. Tomu se říká zaručená mzda – je to minimální mzda pro dané zařazení do skupin prací podle toho, jakou práci vykonáváte. Pohyblivá složka mzdy je plně v rukách zaměstnavatele, většinou je v platovém výměru uvedeno o jakou částku se jedná. Uvedeno to může být jako rozpětí částek nebo v % základní mzdy. K pohyblivé složce se vážou pravidla – díky jejich splnění je pak částka přiznána. Příspěvek na zaměstnávání se od ledna 2018 zvýšil na 12 000 – to je ovšem maximální částka včetně odvodů státu. Navíc je příspěvek limitovám 75% ze superhrubé mzdy. Pro příklad uvádím dva výpočty , podle kterých pochopíte, kolik dostane vás zaměstnavatel na vaši mzdu:
   1. 10125 za 6 hodin ve 2. skupině je superhrubá 12890 a UP mu uhradí 75% tedy 9668
   2.13500 za 8 hodin ve 2.skupine je superhrubá 17 411 a UP mu uhradí 12 000 i když 75% je 13058 – to co je nad limit 12000 je již náklad zaměstnavatele.

   • Moc děkuji za vysvětlení, dobře jsem pochopila a vše mi je teď jasné. On se člověk nikde moc nedoví a vše je jen v dohadech. Ještě jednou děkuji!!!! Jarmila

    • Paní Jarmilo,
     pokud byste potřebovala osobní konzultaci a případně radu, tak je to možné. Redakce na mne má spojení a já ráda pomohu. Přeji krásné dny příští!

 2. Dobrý den, pracuji delší dobu v chráněné dílně, kde odevzdávám část své mzdy zpet zaměstnavateli a to každý měsíc 1800 Kč a za každý den nemoci 100 Kč. Musím to odevzdávat? Je to správné? Zaměstnavatel po mne požaduje hlásit každý příchod a odchod domu – na wc , hlásím se tak i to piši do docházky. Ted mi zaměstnavatel sám od sebe snížil pracovní dobu z 8 hodin na 6 a i mzdu ? Má nato právo. A kolik bych měla dostat pěnez na výplatu když budu pracovat 6 hodin ?

  • Dobrý den, nejsem sice personalista, ani jsem nikdy nepřišel do styku s problematikou chráněné dílny osobně. Ale pokud vím, je zaměstnavatel povinen vyplácet sjednanou mzdu. A pokud jde o změnu pracovní doby, ta musí být podána každopádně smluvně, což ve většině případů je v písemné podobě a musí jí podepsat oba účastníci. Pak nevím, z jakého důvodu musíte odevzdávat 188 Kč/měsíc, když zaměstnavatel dostává na vaše místo dotace a pokud marodíte, tak 100 Kč denně znamená min. 2500 Kč/měsíc. Takže dostanete neschopenku, která už tak není k životu a ještě mu z ní odevzdáte většinu nemocenské. Ve vašem případě bych se asi obrátil buď na ÚP se stížností na jeho postup, nebo na inspektorát práce. Každopádně, ač vím, že je to těžké. U takového zaměstnavatele bych dlouho nepracoval. V každém případě je už z jeho postupu patrno vykořisťování. On vám vystavý výplatní pásku a odvede peníze na účet (nebo vyplatí hotově proti podpisu) a vy mu bez jakéhokoli dokladu odevzdáte své peníze. Když bude mít deset zaměstnanců, odevzdáte mu minimálně jednu celou výplatu vy, zaměstnanci. (jr)

 3. Paní Modrá,
  požadavek zaměstnavatele na odevzdávání mzdy v částce 1800 je nezákonný. Rovněž tak požadavek na platbu 100 za den nemoci.
  Snížení hodinového úvazku by mělo být věcí dohody obou stran, ale tento návrh dělá zaměstnavatel – většinou proto, že nemá tolik práce a chce přesto udržet pracovní místo.
  Pokud byste chtěla poradit více, napiště mi na můj e.mail: palatova.zdena@vratka.cz a poradím vám, jak dále postupovat.

  Za mzdu na šest hodin byste měla mít 6/8 mzdy. Měla byste dostat platový výměr, kde bude ta částka uvedena. Minimálně by tam měla být částka 9150,- hrubá mzda.

  • Dobrý den,
   Již rok pracuji v chráněné dílně, jako prodavačka na 4 hodiny.
   V obchodě NEmáme zavřeno přes oběd, ani nečerpáme žádnou pauzu.
   Nyní nám majitelka nabídla, možnost dotovaného oběda v hodnotě 60 Kč,-
   přičemž by přispívala 30,-Kč.Tak jsem začala nabídku využívat a PO pracovní době, jsem vždy navštívila jídelnu, kde jsem oběd snědla a odjela domů.
   Po dvou dnech mi šéfová řekla, že pokud chci odebírat obědy, musím si je nadělat 1/2 hodinou…Přičemž jsem se ohradila, že oběd si jím mimo pracovní dobu.Můj dotaz zní: Když nemáme žádné pauzy co mám nadělávat a jestli dotace obědů může souviset s takovouto absurditou.
   Protože když nadělám 1/2hodiny je to přesně 30,-Kč, tudíž žádný benefit to není.Můžu rovnou vzít 60,-Kč a oběd si zakoupit bez nadělané 1/2hodiny.
   Může si šéfová určit, kterým zaměstnancům bude přispívat a kterým ne?V závislosti na odpracovaných hodinách?
   Mnohokrát děkuji za odpověď. … a řeknu Vám, je mi z toho zle….
   J. Horáčková

   • Pauzu si nenaděláváte v žádné pracovní smlouvě, je pravda, že máte smlouvu na 8 hodin, ale v práci jste 8,5 hodiny, ale to není nadělání. Pokud toto po vás vyžadují, je to docela neférové jednání a majitelka vás v podstatě nutí, ať si ten její příspěvek odpracujete. Já osobně bych s tím nesouhlasil. Dokonce se Vám může podle pracovního zákona stát, že nenaporacujete jen 1/2 hodiny, ale dokonce celou, protože povinná pauza je po 4,5 hodiny a vy v tuto chvíli tam jste 4,5 hodiny. A to by jste ještě měla tu půlhodinmu neplacenou. Asi bych na toto nepřistoupil. Máte pravdu, že když si 30 Kč přidáte, jste na tom v podstatě stejně. JR

 4. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na chráněnou dílnu se nevztahuje minimální měsíční mzda 12200 Kč? Pokud je Teda zaměstnanec na hlavní pracovní poměr.

  • Dobrý den, i na chráněné dílny se vztahuje minimální mzda. Nevím, proč by měla být na ně vystavená vyjímka. Děkuji za zájem (jr)

 5. Můj dotaz se týká mého syna. Synovi je 27 let. Má diagnostikovanou lehkou mentální retardaci, pobírá I. stupeň invalidního důchodu, na základě psychologického vyšetření má doporučenou práci v chráněné dílně. Syn pracuje na zkrácený úvazek. Pracovní smlouva je stanovena na 30 hod. týdně rozloženě – plat dle zákona. Často se stává, že není dostatek práce a syn je tudíž doma, za to ovšem žádnou náhradu nedostává – je doma zadarmo. Na můj dotaz, že by měl mít toto alespoň částečně proplaceno – není doma svojí vinou, mi bylo sděleno, že až bude více práce, budou pracovat přes čas a tím hodiny doženou. Nemyslím si, že je to tak správné. Na výplatní pásce má ale napočítány všechny hodiny , tak jak měsíčně vycházejí a uvedený i plat za ně. K výplatě ale dostává jen proplaceny odpracované hodiny – jako dobírku, zbytek je psaný jako záloha – tu nedostává. Na dotaz, proč to tak je mi bylo sděleno, že v případě nemoci, která se vypočítává z příjmu, by měl díky tomu vyšší nemocenskou. Domnívám se, že každé pracovní místo v chráněné dílně je dotováno úřadem práce a tudíž i mzda mého syna. Nerada bych se domnívala, že někdo profituje na mém synovi. Můžete se prosím k tomu nějak vyjádřit? Děkuji. Kárová

  • S tímto se obraťte na Úřad práce, je tam nějaké oddělení, které se chráněnými dílnami zabývá. Tam by Vám měli odpovědět podle platných zákonů a nařízení. Kdyby ne, ještě napište, zkusíme kontaktovat nějakého úředníka. Prosím, dejte vědět výsledek pro další lidi. (jr)

 6. Dobrý den, můj invalidní syn se bohužel dostal do dluhové pasti, aby si situaci ulehčil a zvládl zvažuje pracovat v chráněné dílně, mám ale strach ,že celou mzdu mu sebere exekutorský úřad, a nebude tak moci plnit své závazky a složitou situaci nijak nevyřeší.

  děkuji za odpověď

  • Dobrý den, celou mzdu mu vzít nemohou, protože ví, že pak by nikdo raději nedělal. Udají kolik se mu má strhávat. Samozřejmě, o dost velkou část platu přijde, ale nesmí mu vzít vše. Ale to by se muselo dohledávat v zákonech. (jr)

 7. Dobrý den .Pracují v chráněné dílně asi čtyři roky zajímalo by mě co to pojem chráněné dílny je.Predtim jsem pracovala ve fabrice u stroje a nenadrel jsem se jako teď co pracují v chráněné dílně v této dílně je další dílna kde pracují zdraví lidé na spojovačkach a břízkách takže mi celých osm hodin pracujeme v hluku a prachu z broušení takže astmatici tam je pro ně ráj a o platu se rádci nebudu rozšiřovat

   • Děkuji ,připadá mě ta chráněná dílna jen na papíře. Nesmyslný normy, které nestíhám. Plnit nemusíme na 100% stačí na 85% , ale když nemáte plnění na 100% nemáte žádné premie. Měli by počítat s tím ,že ty lidi jsou nemocný proto šli dělat do chráněný dílny. Děkuji Jaroslava.

 8. Ted jsem měla 79% a to mě chyběl týden dokonce měsíce. Člověk nemůže si dovolit ani marodit protože v dnešní době to sám neutáhne jak je všechno drahý.

 9. Je to bordel kde v chráněných dílnách berou na každého postiženého člověka jen peníze.Kde je chráněná dílna spojená s jinou dílnou kde pracují zdraví lidé.Chráněná dílna by měla být samostatná a snad oddělená.

 10. Chtěla bych se zeptat. Doktor mi řekl že mám somatizacni syndrom. Takže jakmile se mám psychicky hůře tak mi je zle celkově a dost často chybim v praci. Přemýšlela jsem nad chráněnou dilnou. Ale nemám invalidní důchod ani nic podobného. Co bych musela vše mít abych mohla pracovat na chráněné dílně? Děkuji

 11. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli ten příspěvek od státu na invalidu může dostat i jiný zaměstnavatel než chráněná dílna, pokud člověka s ID zaměstná?
  Děkuji

 12. Dobrý den chtěla bych se zeptat,pracuji v chráněné dílně,mám inval.důchod 2.stupně.Pracuji na 6hod.a mám výměr 85kč hrubého na hod.čistého mě vycházelo 79kč.Minulý měsīc jsem měla 60hod.přesčasu,vyšla jsem zaměstnavateli vstřīc,mà kolegyně se zranila a je na nemocenské.Proto mám tolik přesčasu.Měla jsem odpracovat138hod.a měla jsem 198hod.Ale můj zaměstnavatel mi vše proplatil ale bohužel dostala jsem o 9kč méně na hodinu čistého s tím,že mě museli zaplatit víc na zdravotním pojištění a sociálním,tak za ty hodiny jsem dostala o 1700kč méně.Majī nato nárok mi to o tolik snížit?Děkuji za odpověď.Kmoníčková.

  • Dobrý den, pokusím se zjistit, ale máte dánu nějakou mzdu. Jde o to, aby se nepřesáhla nějaká částka, kdy se mění odvody na sociální a zdravotní. Na druhou stranu, pokud jste vyšla zaměstnavateli vstříc vy, měl by být natolik solidní, aby vám částku vyplatil i s nějakou malou odměnou.

 13. Dobrý den, pracuji pro chráněnou dílnu pouze soboty a neděle a chci se zeptat, jestli můžu přes týden nastoupit pro jinou firmu na stálou pracovní smlouvu se 40-ti hodinami týdně. Děkuji za odpověď.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*