Chráněné dílny od ledna 2018

Firmy zaměstnávající hendikepované lidi, dostanou od ledna 2018 více peněz. Definitivně to odsouhlasili poslanci. Státní příspěvek se má od příštího roku zvýšit o dva a půl tisíce korun. Dotace platí především pro chráněné dílny, které zajišťují práci zdravotně postiženým.

Navýšení vítá například Stanislav Bíza, který je majitelem chráněné dílny ve Starovičkách. „Je to dobrý krok. Stát musí myslet na to, že zaměstnáváme i lidi s těžším mentálním postižením, kteří si na sebe prostě nevydělají. O to je to pro nás potom složitější,“ poukázal Bíza, v jehož firmě nyní pracuje pětatřicet lidí.

Novela řeší také podle Bízy doposud zbytečně složitou administrativu. „Museli jsme zřizovat chráněná pracovní místa. Každého zaměstnance jsme museli řešit přes úřad práce. Než jsme někdy dostali všechna potřebná schválení, tak u nás ten člověk už třeba ani nepracoval,“ řekl Bíza.

Nově budou zaměstnavatelé žádat úřad práce o uznání na chráněném trhu práce. Odpadne jim tak složité papírování s každým pracovníkem zvlášť. Chráněná dílna Sansimon funguje například také ve Znojmě.

Navýšení příspěvku na zdravotně postižené souvisí s nárůstem minimální mzdy na dvanáct tisíc a dvě stě korun od ledna příštího roku. „Příspěvek proplatí zaměstnavatelům mzdu vynaloženou na zaměstnávání této ohrožené skupiny lidí,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Zdroj: Nový život

7 Komentáře

 1. Pracuji v chráněné dílně. Se zvýšením minimální mzdy jsme předpokládali,že se nám zvýší plat. Plat se skládá ze základů a prémii. Dnes nám vedení řeklo,že náš plat zůstává stejný,jen se zvýší základ a sníží prémie. O kolik se zvedá dotace na plat pracovníka?

  Děkuji za odpověď. Jarmila Čechová

  • Paní Jarmilo,
   zaměstnavatel vám musí vyplácet mzdu podle vašeho zařazení. Tomu se říká zaručená mzda – je to minimální mzda pro dané zařazení do skupin prací podle toho, jakou práci vykonáváte. Pohyblivá složka mzdy je plně v rukách zaměstnavatele, většinou je v platovém výměru uvedeno o jakou částku se jedná. Uvedeno to může být jako rozpětí částek nebo v % základní mzdy. K pohyblivé složce se vážou pravidla – díky jejich splnění je pak částka přiznána. Příspěvek na zaměstnávání se od ledna 2018 zvýšil na 12 000 – to je ovšem maximální částka včetně odvodů státu. Navíc je příspěvek limitovám 75% ze superhrubé mzdy. Pro příklad uvádím dva výpočty , podle kterých pochopíte, kolik dostane vás zaměstnavatel na vaši mzdu:
   1. 10125 za 6 hodin ve 2. skupině je superhrubá 12890 a UP mu uhradí 75% tedy 9668
   2.13500 za 8 hodin ve 2.skupine je superhrubá 17 411 a UP mu uhradí 12 000 i když 75% je 13058 – to co je nad limit 12000 je již náklad zaměstnavatele.

   • Moc děkuji za vysvětlení, dobře jsem pochopila a vše mi je teď jasné. On se člověk nikde moc nedoví a vše je jen v dohadech. Ještě jednou děkuji!!!! Jarmila

    • Paní Jarmilo,
     pokud byste potřebovala osobní konzultaci a případně radu, tak je to možné. Redakce na mne má spojení a já ráda pomohu. Přeji krásné dny příští!

 2. Dobrý den, pracuji delší dobu v chráněné dílně, kde odevzdávám část své mzdy zpet zaměstnavateli a to každý měsíc 1800 Kč a za každý den nemoci 100 Kč. Musím to odevzdávat? Je to správné? Zaměstnavatel po mne požaduje hlásit každý příchod a odchod domu – na wc , hlásím se tak i to piši do docházky. Ted mi zaměstnavatel sám od sebe snížil pracovní dobu z 8 hodin na 6 a i mzdu ? Má nato právo. A kolik bych měla dostat pěnez na výplatu když budu pracovat 6 hodin ?

  • Dobrý den, nejsem sice personalista, ani jsem nikdy nepřišel do styku s problematikou chráněné dílny osobně. Ale pokud vím, je zaměstnavatel povinen vyplácet sjednanou mzdu. A pokud jde o změnu pracovní doby, ta musí být podána každopádně smluvně, což ve většině případů je v písemné podobě a musí jí podepsat oba účastníci. Pak nevím, z jakého důvodu musíte odevzdávat 188 Kč/měsíc, když zaměstnavatel dostává na vaše místo dotace a pokud marodíte, tak 100 Kč denně znamená min. 2500 Kč/měsíc. Takže dostanete neschopenku, která už tak není k životu a ještě mu z ní odevzdáte většinu nemocenské. Ve vašem případě bych se asi obrátil buď na ÚP se stížností na jeho postup, nebo na inspektorát práce. Každopádně, ač vím, že je to těžké. U takového zaměstnavatele bych dlouho nepracoval. V každém případě je už z jeho postupu patrno vykořisťování. On vám vystavý výplatní pásku a odvede peníze na účet (nebo vyplatí hotově proti podpisu) a vy mu bez jakéhokoli dokladu odevzdáte své peníze. Když bude mít deset zaměstnanců, odevzdáte mu minimálně jednu celou výplatu vy, zaměstnanci. (jr)

 3. Paní Modrá,
  požadavek zaměstnavatele na odevzdávání mzdy v částce 1800 je nezákonný. Rovněž tak požadavek na platbu 100 za den nemoci.
  Snížení hodinového úvazku by mělo být věcí dohody obou stran, ale tento návrh dělá zaměstnavatel – většinou proto, že nemá tolik práce a chce přesto udržet pracovní místo.
  Pokud byste chtěla poradit více, napiště mi na můj e.mail: palatova.zdena@vratka.cz a poradím vám, jak dále postupovat.

  Za mzdu na šest hodin byste měla mít 6/8 mzdy. Měla byste dostat platový výměr, kde bude ta částka uvedena. Minimálně by tam měla být částka 9150,- hrubá mzda.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*